Zasada działania maszyny synchronicznej

Pobierz

Napięcie indukowane w generatorze prądu przemiennego [16] obci |eniekomutator obrót N a b c d i S A B Rys. 1.3.Zasada działania Wytworzone przez uzwojenia stojana wirujące pole magnetyczne obraca się wokół nieruchomego wirnika.. Zasada działania Na wirniku umieszczona jest cewka wzbudzająca, przez którą płynie prąd stały doprowadzany z zewnętrznego źródła.Zasada działania.. Trójfazowe uzwojenie twornika umieszczone jest z reguły w stojanie, a uzwojenie wzbudzenia zasilane poprzez pierścienie ślizgowe prądem stałym w wirniku.Zasada działania maszyny indukcyjnej (asynchronicznej) opiera się na zjawiskach, które występują w przypadku, gdy pole magnetyczne porusza się względem przewodnika pokazanego na Rys. 1.. Teoria dwóch reakcji - maszyna synchroniczna z istotnym biegunem.. 5.Starsze rozwiązania budowy silników synchronicznych zakładają, że wirnik wykonany jest w postaci uzwojenia nawiniętego na rdzeniu i zasilanego, za pośrednictwem pierścieni ślizgowych i szczotek, ze źródła prądu stałego.. Pole magneśnicy i twornika wiruje w tym samym kierunku i z taką samą prędkością.. Wpływ obciążenia na silnik synchroniczny.. W drugiej wersji wirnik wykorzystuje uzwojenia druciane .Maszyny pracują przez całą dobę przez długi czas.. Uzwojenie armatury.. Synchronizacja generatora.. Głównym zadaniem generatora jest wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą energii mechanicznej: ..

Stosunek zwarć maszyny synchronicznej.

Kiedy konstrukcja jednostki jest odwrócona, położenie zwory i induktora jest odwrócone, to znaczy pierwsza znajduje się na wirniku, a druga na stojanie.Zasada działania maszyny synchronicznej Wzbudzony prądem stałym i napędzony obcą maszyną wirnik wytwarza strumień magnetyczny, który w uzwojeniach stojana (twornika) indukuje napięcie.. Sytuacja taka może mieć miejsce gdy silnik asynchroniczny jest podłączany np. do turbiny parowej.. Maszyny synchroniczne budowane są w dwóch zasadniczych odmianach: - z biegunami utajonymi (z wirnikiem cylindrycznym), - z biegunami jawnymi (z wirnikiem jawnobiegunowym).. Tutaj nie stosujemy początkowo wzbudzenia DC.. Główną różnicą między generatorem asynchronicznym a generatorem synchronicznym jest zmodyfikowany konstrukcja wirnika.. Polowanie w silniku synchronicznym.Maszyna synchroniczna jest wszechstronnym urządzeniem elektrycznymmaszyna, która wykorzystuje w różnych dziedzinach, takich jak jej użycie do generowania mocy na stacjach generujących, do stałej prędkości, korekcji współczynnika mocy itd.. W wyniku przecinania przez to pole prętów klatki wirnika, indukuje się w nich napięcie (stąd nazwa "silnik indukcyjny") i zaczyna płynąć w nich prąd.. Rdzeń jest osadzony w korpusie wykonanym jako odlew lub konstrukcja spawana.Jak działa silnik synchroniczny Zasada działania silnika synchronicznego opiera się na wzajemnym wpływie pól magnetycznych zwory i biegunów cewki indukcyjnej..

Reakcja armatury w maszynie synchronicznej.

W elektrowniach cieplnych używa się generatorów z wirnikiem cylindrycznym (turbogeneratorów) Rys. (4, Rys.Każda maszyna synchroniczna ma wykonany odpowiedni układ chłodzenia do odprowadzania ciepła powstałego w wyniku strat w stali i w miedzi.. Jeśli wymusimy ruch pola magnetycznego z prędkością v, w przewodniku (pręcie o długości lpod wpływem indukcji magnetycznej B) pojawi się napięcie indukowane:Silnik rozpoczynający się od zewnętrznego napędu głównego: Silniki synchroniczne są sprzężone mechanicznie zkolejny silnik.. Skoro nie jest to prędkość synchroniczna, musi to być prędkość asynchroniczna, której silnik .Prędkość maszyny indukcyjnej może być również większa od prędkości synchronicznej.. Może to być 3-fazowy silnik indukcyjny lub silnik bocznikowy prądu stałego.. Zatem wirnik osiągnie taką prędkość (zwykle niewiele mniejsza od prędkości synchronicznej), przy której momenty elektromagnetyczny silnika i obciążenia będą miały tą samą wartość.. Schemat połączeń silnika synchronicznego przy rozruchu asynchronicznym l - stojan, 2 - wirnik, 3 - klatka rozruchowa, 4 - wzbudnica Rozruch odbywa się na biegu jałowym, to silnik może wejść w synchronizm pod wpływem mo­mentu reluktancyjnego i wtedy napięcie wzbudzenia włącza się przy prędkości synchronicznej.W sytuacji, gdy budujemy maszynę jako generator prądu przemiennego (maszyna synchroniczna), postępujemy w taki sposób, by napięcie na jego zaci- skach, przy stałej prędkości kątowej, zmieniało się sinusoidalnie..

(patrz zjawisko indukcji elektromagnetycznej).Zasada działania maszyny asynchronicznej.

Takie zastosowanie wynika z faktu, że maszyny synchroniczne pracują z cosFi zbliżonym do 1 i mogą wytwarzać moc bierną w sieci, w wyniku czego współczynnik mocy sieci ulega poprawie, a jego zużycie jest zmniejszone, co jest ważne dla przedsiębiorstw.. Zwykle tak dobiera się kształt szczeliny powietrznej między stojanem a wirnikiem, by indukcja w szczelinie miała przestrzenny rozkład sinusoidalny.Maszyny synchroniczne używane są przede wszystkim do zamiany energii ruchu obrotowego na energię elektryczną.. Wówczas maszyna indukcyjna pracuje jako prądnica, a wartość poślizgu jest mniejsza od zera.Sep 2, 2021Plik Maszyny synchroniczne podział budowa i zasada działania.docx na koncie użytkownika Myven996 • folder Maszyny synchroniczne • Data dodania: 6 maj 2020 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Zasada działania maszyny indukcyjnej.. Wirniki te wykonuje się w dwojaki sposób, jako: wirniki cylindryczne (z utajonymi biegunami) lub wirniki z biegunami jawnymi.Tematy o maszyny synchroniczne zasada działania, jak powstaje moment elektromagny w maszynie synchronicznej - pytanie teoretyczne, Zasada działania alternatora, Pompa pracująca w układzie maszyny dwustronnie zasilanej, Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.Mówiąc prościej, silnik synchroniczny nazywany jest silnikiem elektrycznym, którego prędkość obrotowa wirnika (wału) pokrywa się z prędkością obrotową pola magnetycznego stojana..

Do uzwojenia stojana takiej maszyny doprowadza się napięcie trójfazowe.

Zalety i wadyRozruch silników synchronicznych: Rys. 7.38.. Maszyny synchroniczne buduje się najczęściej jako trójfazowe.. Sterowanie współczynnikiem mocy maszyny synchronicznej odbywa się poprzez sterowanie wzbudzeniem pola DC.ZASADA DZIAŁANIA SILNIKA SYNCHRONICZNEGO Przy idealnym biegu jałowym Pod obciążeniem ϑ ⋅ ⋅π⋅ ⋅ = sin X U E 2 f 3 p Moment synchroniczny Mm silnika ϑ- kąt między osią magnetyczną pola stojana a osią geometryczną wirnika X- reaktancja wypadkowa Em-napięcie indukowane przez strumień U- napięcie uzwojenia stojana 7Nazwa prądnicy synchronicznej wynika z synchronizmu prędkości obrotowej wirnika i pola magnetycznego maszyny.. Budowa i zasada działania maszyny synchronicznej W maszynach małej mocy uzwojenie twornika maszyn trójfazowych znajduje się się w wirniku, a uzwojenie wzbudzające - w stojanie.. Rozważmy krótko zasadę działania takiego silnika elektrycznego - opiera się on na oddziaływaniu wirującego pola magnetycznego stojana, które zwykle powstaje z trójfazowego .Maszyny synchroniczne, podobnie jak maszyny prądu stałego, składają się z magneśnicy i twornika.. Maszyny indukcyjne to z reguły maszyny trójfazowe składające się z nieruchomego stojana z zasilanym uzwojeniem trójfazowym oraz wirnika z uzwojeniem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt