Przekształć zdania na mowę zależną

Pobierz

Żeby przekształcić zdanie w mowie niezależnej na zależną trzeba nasz cytat uzależnić składniowo od zdania nadrzędnego.. W tych zdaniach po słówkach takich jak: say, tell może, lecz nie musi, pojawić się słówko "that" - co znaczy "że".Przekształć zdania na mowę zależną.. Mowa niezależna Mowa zależna Trener powiedział do zawodników: "Wasze wynikiPortal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. 2011-02-14 17:53:33 Przekształć podane zdanie na mowę zależną (reported speech)-angielski 2009-04-23 10:27:53 Załóż nowy klubTrzeba dodać osobny dział/zakładkę o Następstwie Czasów i odnieść Mowę Zależną do niego.. )Był to człowiek już stary, lat siedmiudziesiąt albo i więcej, ale czerstwy, wyprostowany, mający ruchy i postawę żołnierza.. Przekształć poniższy tekst z narracji trzecioosobowej na pierwszoosobową.. said the girlprzekształć poszczegulne zdania z dialogu na mowę zależną .. Warunkiem pojawienia się następstwa czasów w mowie zależnej , jest zdanie wprowadzające w czasie przeszłym, np. She said… , He told me that … , She said that … .. Testy i ćwiczenia online utrwalające prawidłowe stosowanie Mowy zależnej ( Reported Speech ) w języku angielskim.. Chłopiec polecił koleżance, aby wybrała się na kolejną część filmu Gwiezdne Wojny, które właśnie obejrzał.. Sa też błędy, np. zdanie "Marco dijo que tenía hambre..

"Przekształć zdania na mowę zależną.

Dlaczego?. - Matka powiedziała mi, żebym posprzątała pokój.. Dobierz odpowiednie spójniki: ale, i, więc.. "Z Mama spytała z rezygnacja w głosie, dlaczego w MOIM pokoju musi być zawsze taki bałagan.. W zdaniach w mowie zależnej nie ma cydzysłowia.. Zasada jest taka: przekształcając zdanie z mowy zależnej na niezależną (lub odwrotnie), staramy się jak najmniej ingerować w treść.. : Mowa zależna w języku angielskim polega na przetaczaniu czyjeś wypowiedzi bez cytowania.. Przekształć podany tekst tak aby wprowadzić do niego mowę niezależną wojtekMowa zależna - przekształcanie zdań Przekształć podane zdanie na mowę zależną 1.. Erozyjna, czyli niszcząca działalność lodowców górskich.Mowa zależna - Reported speech .. Jak widać, przy użyciu czasownika accuse nie musimy cofać się do czasu Past Perfect.Mowa zależna - przekształcanie zdań.. W przypadku pytań ogólnych stosujemy słówko "if" lub "whether", zaś w pytaniach szczegółowych pozostawiamy zaimek pytający bez zmian.. Przykład:.. Mowę.. Rzeźbiarze powierzchni Ziemi - lodowce górskie.. Początek każdej wypowiedzi masz podany, nie powielaj go, jedynie dokończ zdanie.. - Matka powiedziała mi: "Posprzątaj pokój".. Zdanie wprowadzające, którego orzeczeniem jest najczęściej czasownik oznaczający mówienie (np.: rzec), wyjaśnia kto wypowiada przytoczone słowa..

Zadanie 1 Przekształć zdania na mowę zależną.

Losuj inny zestaw.. "(zdanie wprowadzające) (zdanie wprowadzane) Mowa zależna Marek powiedział, że chciałby pojechać do Paryża.. Testy i ćwiczenia online na każdym poziomie zaawansowania.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich - wprowadzenie.. Test rozwiązano 61030 razy.. Tak jak pokazuje przykład, aby przekształcić mowę niezależną na zależną, należy: wskazać nadawcę wypowiedziPrzekształć następujące zdania na mowę zależną w języku angielskim.. Zdanie wprowadzane jest przytoczeniem czyichś słów w .Niżej podane zdania złożone podrzędnie przekształć na zdania złożone współrzędnie.. Zastosuj synonimy czasownika "mówić".. TWIERDZENIA!. Żeby przekształcić zdanie w mowie niezależnej na zależną trzeba nasz cytat uzależnić składniowo od zdania nadrzędnego.Zamiana mowy niezależnej na zależną.. Poziom: Pre-intermediate.. Albo - Anka zapytała mnie: "Czy spotkałaś się wczoraj z Robertem?. I dodaje, że planuje wrzucenie do sieci filmu pokazującego, jak być mądrym przed szkodą.. Aby sprawdzić swoje odpowiedzi kliknij na trzy znaki zapytania.Przekształć fragment tekstu na mowę zależną?. "Na samym początku albo po cytacie, w zależności od kolejności, trzeba umieścić tzw. zdanie wprowadzające, informujące, kto przytacza słowa.. Zmień frazeologizmy na ich objaśnienia .np - nie moge się rozerwać-powiedziała magda Magda powiedziała ze nie może być w kilku miejscach jednoczesnie-ciągle żucasz mi kłody pod nogi- stwierdził wojtek-Mam czyste ręce - odparł oburzony-kto zatem wodę mąci-spytał muj przyjaciel-nie wiem- ale ktoś chyba robi ci .W mowie zależnej przyjmują one postać zdania oznajmującego, natomiast zasada następstwa czasów pozostaje zachowana..

Zamiana mowy niezależnej na zależną.

Przywitał się z nią i zaczęli rozmawiać.. Mój przyjaciel powiedział mi, żebym przestał/a narzekać.. Reported speech - mowa zależna.. Zosia stwierdziła, że się zastanowi.Zdania w mowie zależnej mają charakter sprawozdawczy.. Filmy.. ↑ ↑ zdanie wprowadzające zdanie wprowadzane (nadrzędne) (podrzędne) .. Przekształć na mowę zależną wypowiedź: - Ależ to szaleństwo uśmiechać się - pomyślał - jesteśmy zgubieni.Jeśli jednak do przekazania tej informacji chcemy zastosować mowę zależną musimy "cofnąć" czas - z czasu teraźniejszego (Present Simple) robi się czas przeszły (Past Simple): .that he was handsome.. Zdania czasowe; Słownictwo; Idiomy; Czasowniki frazowe; Przyimki; False friends; Wyrazy przeciwstawne;Grafika.. "Powyższe zdanie przekształcone na mowę zależną: Rafał Hejna deklaruje, że większość szukała porad, jak się wyleczyć.. 3.Testy i ćwiczenia online na każdym poziomie zaawansowania.. )Przekształć zdania w mowie zależnej w mowę niezależną na dwa wskazane sposoby.. Uwaga!. Janek, gdy wracał z kina, spotkał Zosie.. *that w nawiasie oznacza, że możemy to słówko ominąć bez zmiany znaczenia zdania.Przekształć tekst, zamieniając mowę niezależną na zależną.. Przekształć tekst,zastępując mowę zależną i mowę niezależną.Przekształć polecenia podane w mowie niezależnej na mowę zależną..

'I feel good,' said John.Przekształć zdania na mowę zależna ?

Dzięki za wszelką pomoc .. 'I'm going to buy a new car,' said Paul.Przekształć mowę niezależna na mowę zależną: Gdy przychodzi niedziela mama mówi: "przynajmniej sobie trochę odpocznę".. W zdaniach w mowie zależnej usuwamy wyrazy podkreślające stan uczuciowy osoby mówiącej, np. wykrzykniki.. Średni wynik: 47,55 % .. Wstaw brakujące znaki interpunkcyjne.. N Karol wrzasnął: "Wynieś wreszcie do zlewu tę fabrykę pleśniaczków, które hodujesz na biurku!.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt